Září 2010

Altajský kůň

30. září 2010 v 21:55 | web |  Plemena koní od A-Z

Altajský kůň

Původ a historie


Plemeno altajský kůň pochází z jihozápadní Sibiře, z pohoří nazývané Altaj. Je to jedno z mála původních plemen a je příbuzné s kirgizským koněm. Tato plemena patří ke skupině koní mongolských, za jejichž předka se považuje kůň Převalského.

Altajský kůň byl dlouhá léta využíván především jako soumar. Později se začal využívat i pro jezdecké účely. Z tohoto důvodu se do altajského plemene přilívala krev dalších plemen chovaných v Rusku (donský kůň, ruský klusák a další), čímž se zvýšila kohoutková výška. Vždy se však dbalo především na soumarské vlastnosti altajského koně. Na tělesnou stavbu plemene i na jeho odolnost má výrazný vliv způsob odchovu těchto koní. Převážně se chovají jako polodivoká stáda, která se vypouštějí do hor.

Popis a charakteristika

Altajský kůň je spíš menšího vzrůstu. U hřebců se jejich kohoutková výška udává okolo 137 cm. Klisny dorůstají do 131 cm. Avšak křížením těchto koní s jinými plemeny se jejich kohoutková výška mírně změnila a můžeme dnes pozorovat stáda o deset centimetrů vyšší.

Tělesná stavba altajského koně se přizpůsobila způsobu jeho využívání a odchovu. Tito menší koníci mají delší hrubou hlavu posazenou na masivním krku. Hřbet je delší, přecházející v silnou, dobře osvalenou záď. Má kratší pevné nohy s tvrdým a odolným kopytem. Občas se mohou vyskytovat vady končetin, nejčastěji strmé spěnky. Srst altajských koní je drsná a dlouhá, hříva i ocas dlouhý a bohatý. Vyskytují se koně všech možných barev. Mezi chovateli je však nejoblíbenější tečkování či strakoš nebo plavák s úhořím pruhem a zebrováním na předních nohách.

Využití

Toto horské plemeno je přizpůsobeno drsným klimatickým podmínkám ve kterých žije. Je velice odolné a snáší celoroční pobyt na pastvinách. Přikrmováni jsou pouze koně, kteří jsou využíváni pro práci v zimě. Jsou vytrvalí a schopní překonávat nejrůznější terénní překážky, včetně divokých řek a strmých srázů. Pro Altaje jsou především dopravním prostředkem (jsou schopni unést i 150 kg v těžkých terénech), ale také zdrojem masa a mléka.


Pravídlaaa

30. září 2010 v 21:54 | jjjáá |  pravidla blogu...
Plemena koní od A-Z sem na blog budu dávat pravidelně každý týden... Dess uvidim podle nálady maximálně 14 dní.. =)... no jinak jestli máte nějaký otázky, ták pište do komentíků! =)
AHOJ

30. září 2010 v 21:50 | jjjáá |  kecy
Táák jsem založila new blog... pouze a jenom pouze venovaný koníkům a všemu kolem nich! Moje jméno je Lucka(luli)... potom napíšu co a jak.. =)


   ahoj lulí horse lives!!