Alter-real

24. října 2010 v 10:48 | http://alter-real.konicci.cz/ |  Plemena koní od A-Z

Alter-real

Původ  a historie

Plemeno Alter-real pochází z Portugalska, z hřebčína Villa do Portel, odkud byl chov po osmi letech přesunut do malého městečka Alter do Chão. Jejich domovský hřebčín (Villa do Portel) byl oficiálně založen v roce 1748 a už tehdy sloužil pro doslova královské účely, z čehož pochází druhá část názvu plemene - real, tedy královský.

Tehdejší portugalský král José Braganza si do Lisabonu přál importovat koně jak pro klasické ježdění, tak pro zápřah do kočárů. Do Villa do Portel nechal přivézt tři stovky andaluských klisen a arabské hřebce - a chov mohl začít.

Neuběhlo však ani šedesát let a na Pyrenejský poloostrov vpadla francouzská armáda v čele s Napoleonem Bonapartem. Jeho jednotky ukradly nejlepší koně, což o několik let později málem zapříčinilo vymizení plemena Alter-real jako takového - hřebčín Alter do Chão byl královským dekretem z roku 1834 zrušen.

Chovatelé se však odmítali vzdát a chtěli vzkřísit dávnou slávu národního plemene. Jejich snaha měla právě opačný výsledek - křížením s hannovery, normany a anglickými koňmi dosáhli pouze toho, že plemeno ztrácelo znaky, pro které bylo tak žádané. Nápad přimísit do chovu arabskou krev už vůbec nebyl dobrý. Až andaluské geny z kmene zapateos vylepšily chov.

Ani pak neměli koně Alter-real vyhráno. Začátkem dvacátého století zanikla portugalská dynastie a nebýt Ruye d´Andradeho, který zachránil malé stádo vhodné k chovu, Alter-real by měl možná opět namále.
Dnes mu sice nehrozí vyhynutí, ale jeho stavy jsou pořád nevysoké. Původně královský hřebčín dnes patří ministerstvu zemědělství a zůstává portugalskou kulturní památkou.

Charakteristika

Alter-real patří mezi iberská plemena, tedy plemena Pyrenejského poloostrova (je jich 17), mezi něž se počítá i lusitano a andaluský kůň. Někdy se také označuje jako barokní kůň - obratný, ale mohutný. Charakteristické znaky barokního koně mají i lipicáni, frísani, andalusané a lusitani. I tak se Alter-real od svých příbuzných liší.

  • hlava má z profilu znaky iberského koně (rovný, nebo mírně štičí)
  • krk je svalnatý, klenutý
  • hruď je široká a hluboká, hřbet krátký
  • záď se svažuje k nízko nasazenému ohonu
  • předloktí je kratší než holeň
  • základní barva je tmavý hnědák, ale objevují se i bělouši nebo ryzáci


Využití

Alter-real je vhodný pro vysokou jezdeckou školu, což je také jeho hlavní využití - představení Portugalské vysoké jezdecké školy.
Alter-real - zdroj:http://www.mypets.net.au
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama